تحقیقات مقدماتی، احضار و جلب متهم

برای صدور دستور جلب متهم  توسط دادسرا وجود چند شرط ضروری است از جمله: ابلاغ احضاریه / عدم حضور متهم / فقدان عذر موجه برای عدم حضور.

احضار متهم

نخستین اقدامی که نسبت به متهم صورت می پذیرد احضار نمودن وی برای تحقیق از او است .

احضار متهم به موجب فرم های مخصوص احضاریه صورت می گیرد و در احضاریه مشخصات شخص احضار شده، تاریخ، محل و ساعت حضور و هم چنین علت احضار و نتیجه ی عدم حضور قید می گردد و به امضای مقام قضایی می رسد .

تبصره ی ماده ی ۱۷۰ قانون آیین دادرسی کیفری بیان می دارد: در جرائمی که به تشخیص مرجع قضایی و حیثیت اجتماعی متهم و عفت یا امنیت عمومی اقتضا کند علت احضار ذکر نمی شود اما متهم می تواند برای اطلاع از علت احضار به دفتر مرجع قضایی مراجعه کند .

اگر بازپرس یا دادیار قصد احضار کسی را به عنوان متهم داشته باشند نمی توانند او را به عنوان دیگری مثلا شاهد و یا غیر آن احضار نمایند زیرا صرف نظر از غیراخلاقی بودن این اقدام غافلگیرانه از سوی مقام قضایی که باید متصف به درستکاری باشد از لحاظ حقوقی نیز این عمل متهم را از حق مسلم برخورداری از وکیل در جریان تحقیقات مقدماتی به شرح مندرج در ماده ی ۱۹۰ قانون ایین دادرسی کیفری که شاهد فاقد آن است محروم می نماید .

 ماده ی ۲۱۳ قانون ایین دادرسی کیفری مقرر می دارد: تفهیم اتهام به کسی که به عنوان متهم احضار نشده از قبیل شاهد یا متهم ممنوع است و چنانچه این شخص پس از تحقیق در مظان اتهام قرار بگیرد باید طبق مقررات و به عنوان متهم برای وقت دیگر احضار شود .

به موجب ماده ی ۱۳ ایین نامه ی نحوه استفاده از سامانه های رایانه ای یا مخابراتی وصول الکترونیکی اوراق قضایی به حساب کاربری مخاطب در سامانه نیز ابلاغ محسوب می شود و رویت اوراق قضایی در سامانه ی ابلاغ با ثبت زمان و سایر جزئیات ذخیره می شود و کلیه ی اثار ابلاغ واقعی بر ان مترتب می گردد .

ورود به سامانه ی ابلاغ از طریق حساب کاربری و رویت اوراق از این طریق به منزله ی رسید است .

در مجموع باید گفت با اینکه از عبارت ماده ی ۱۷۵ قانون ایین دادرسی کیفری به خوبی پیدا است که قصد قانون گذار پیش بینی شیوه ای موازی برای ابلاغ بوده است نه شیوه ای جایگزین برای ابلاغ و هدف این بوده است که در کنار روش سنتی احضار و ابلاغ روش نوین الکترونیکی هم مورد استفاده قرار بگیرد .

جلب متهم

نتیجه ی عدم حضور متهم جلب او است. جلب متهم مستلزم سلب آزادی و رفت و آمد او و انتقال وی به محلی دیگر است اما توقیف که گاهی به آن توقیف احتیاطی گفته می شود و بازداشت که بازداشت موقت نامیده می شود مستلزم سلب آزادی رفت و آمد متهم از طریق نگهداری وی در محلی معین است .

بنابراین دادیار یا بازپرس پس از احضار متهم و عدم حضور وی در وقت مقرر باید ابتدا از ابلاغ شدن احضاریه اعم از ابلاغ واقعی یا قانونی اطمینان حاصل کرده و دقت نماید که ایا وی عذر موجهی برای عدم حضور خود داشته یا به طریقی عذر موجه خود را اعلام کرده یا خیر .

ماده ی ۱۷۸ قانون ایین دادرسی کیفری جهاتی را که عذر موجه محسوب می شود نام برده و ماده ی ۱۷۹ همین قانون نیز جلب متهمی را که بدون عذر موجه حضور نیافته یا عذر موجه خود را اعلام نکرده پیش بینی کرده است .

در صورت ابلاغ قانونی احضاریه از آنجا که ممکن است متهم از آن مطلع نشده باشد برای جلوگیری از جلب متهم بدون اطلاع از احضاریه به تبصره ی ماده ی ۱۷۹ قانون ایین دادرسی کیفری مراجعه می شود که بیان می دارد: در صورتی که احضاریه ابلاغ قانونی شده باشد و بازپرس احتمال دهد که متهم از احضاریه مطلع نشده است وی را فقط برای یک بار دیگر احضار می نماید .

در صورتی که متهم متواری باشد و این امر برای بازپرس محرز شود برگه ی جلب با تعیین مدت اعتبار در اختیار ضابطان دادگستری قرار می گیرد تا هر جا متهم را یافتند جلب ونزد بازپرس ببرند .

اصولا جلب متهم به استثنای موارد ضروری باید در روز به عمل بیاید و مامور جلب باید پس از جلب متهم بلافاصله باید اورا نزد مرجع صادر کننده برگ جلب ببرد .

در صورتی که بیم فرار متهم در حین انتقال یا بیم تبانی او با دیگران وجود داشته باشد ماموران می توانند حداکثر تا ۲۴ ساعت از زمان جلب متهم را تحت نظر خود دربازداشت نگه دارند ولی مدت نگهداری متهم تا تحویل وی به بازپرس یا قاضی کشیک نباید بیشتر از ۲۴ ساعت شود و اگر بیشتر از ۲۴ ساعت باشد توقیف غیر قانونی محسوب می شود و قابل مجازات است .

http://dadfaranrahnama.com/?p=2333

لینک کوتاه

شاید این مطالب را نیز بپسندید:

بازجویی از متهم و دادن فرصت جهت میانجیگری

تشکیلات سازمان پزشکی قانونی

انتخاب دادگاه حقوقی یا کیفری؟

تاثیر آگاهی و انگیزه مرتکب به جرائم مواد مخدر در مجازات وی

قاچاق دارو

بررسی ترک فعل در وقوع جنایت

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *