قتل در حوادث رانندگی

قتل در حوادث رانندگی، غیر عمد محسوب میشود و به واسطه بی‌احتیاطی، بی‌مبالاتی، عدم مهارت یا عدم رعایت نظامات دولتی از طرف راننده صورت می‌گیرد.

رانندگی بدون گواهینامه، قتل عمد است؟

حوادث رانندگی که به دلیل بی‌احتیاطی، بی‌مبالاتی، عدم مهارت یا عدم رعایت نظامات دولتی از طرف راننده روی می‌دهد، در مواردی سبب فوت افراد می‌شود. امروزه قتل در تصادفات رانندگی یکی از ۳ عامل اصلی مرگ و میر در ایران و نهمین عامل مرگ و میر در جهان است.

اما باور های غلط در این باره میتواند موجب ارتکاب جرائم دیگری همچون فرار از صحنه تصادف شود. برای مثال بسیار بحث و سوال پیش می آید که آیا تصادف منجر به قتل برای راننده ای که گواهینامه ندارد یا با سرعت غیر مجاز رانندگی کرده است در حکم قتل عمد است و مرتکب، قصاص میشود؟

پاسخ این سوال منفی است چرا که در تصادفات رانندگی, راننده به جان  قربانی سوقصد ندارد و تنها مرتکب بی احتیاطی شده است.

مجازات قتل در اثر حوادث رانندگی

قتل غیرعمدی در تصادفات رانندگی وفق ماده ۷۱۴ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۷۵ قتلی است که به واسطه بی‌احتیاطی، بی‌مبالاتی، عدم مهارت یا عدم رعایت نظامات دولتی از طرف راننده صورت می‌گیرد.

طبق ماده ۱۴۵ قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۹۲ تحقق جرایم غیرعمدی، منوط به احراز تقصیر مرتکب است.

در تبصره همین ماده ذکر شده است که: تقصیر اعم از بی‌احتیاطی و بی‌مبالاتی است. مسامحه، غفلت، عدم مهارت و عدم رعایت نظامات دولتی و مانند آنها، حسب مورد، بی‌مبالاتی محسوب می‌شود.

اگر راننده ای به قصد کشتن یک نفر با وی تصادف نکند، مشمول تقصیر شده است و نداشتن گواهی نامه نیز تحت عنوان عدم مهارت شمرده میشود و قتل بر اثر جرائم رانندگی قتل غیر عمد است که بحث قصاص در آن منتفی است.

طبق ماده ۷۱۸  بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی سال ۷۵ در صورتی که راننده در زمان وقوع جرم موضوع ماده  ۷۱۴ مست باشد یا فاقد گواهینامه رانندگی باشد یا با سرعت غیرمجاز یا سبقت غیرمجاز رانندگی کند یا وسیله نقلیه دارای عیب و نقص فنی باشد، مجازات مرتکب بیش از دوسوم حداکثر مجازات مقرر در ماده ۷۱۴ خواهد بود که این مجازات (مجازات مقرر در ماده ۷۱۴ )شش ماه تا سه سال حبس است.

و همچنین پرداخت دیه، مجازات بدیهی قتل غیر عمد است که باید از طرف اولیای دم مطالبه شود تا مرتکب ملزم به پرداخت آن شود ، هم چنین اولیای دم می توانند دیه را ببخشند اما با بخشش اولیای دم، مجازات حبس منتفی نمی شود.

البته بخشش شاکی می تواند منجر به تخفیف در مجازات مرتکب شود مثلا قاضی می تواند حبس را به جریمه نقدی تبدیل کند.

https://dadfaranrahnama.com/?p=2538

لینک کوتاه

شاید این مطالب را نیز بپسندید:

بازجویی از متهم و دادن فرصت جهت میانجیگری

تشکیلات سازمان پزشکی قانونی

انتخاب دادگاه حقوقی یا کیفری؟

تاثیر آگاهی و انگیزه مرتکب به جرائم مواد مخدر در مجازات وی

قاچاق دارو

بررسی ترک فعل در وقوع جنایت

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *